Lek czy suplement? Jakie są najważniejsze różnice między nimi? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące leków, produktów leczniczych oraz suplementów diety.
W artykule:
- Podstawowe różnice
- Wprowadzenie na rynek
- Ograniczenia dotyczące reklamy leków
- Ryzyko stosowania
- Witamina D3 – lek czy suplement?
- Najpopularniejsze suplementy diety w Polsce
Suplement diety, produkt leczniczy i lek – czym się różnią?
Na początku należy wyjasnić pojęcie produktu leczniczego i leku. W 2001 roku doszło do uaktualnienia Ustawy Prawa Farmaceutycznego. Wraz z jej nowelizacją wprowadzono stosowanie nowych pojęć oraz terminów.
Od tej pory lek nazywany jest również produktem leczniczym – określenia te można stosować więc zamiennie. Określenie “lek” nadal stosowane jest jednak w języku potocznym oraz ulotkach przy tego typu medykamentach.
Lek jest produktem, który może pomóc w zapobieganiu chorobie lub doprowadzać do zaniku już istniejącej choroby czy niedyspozycji organizmu.
Suplement diety jest preparatem, który składa się z witamin, minerałów i innych substancji o działaniu odżywczym. Jego główną rolą jest uzupełnienie niedoborów w organizmie oraz utrzymanie go w dobrej kondycji.
Wprowadzenie na rynek suplementów diety i produktów leczniczych
Za nadzór nad wprowadzanymi suplementami diety, odpowiedzialny jest Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Mimo tego, że wprowadzenie tego typu środków nie wymaga rejestracji i uzyskania pozwolenia, producent musi podać jednostce nadzorującej odpowiednie informacje.
GIS analizuje wszystkie dostarczone dane i dopiero, kiedy nie wniesie on żadnych zastrzeżeń, produkt może zostać dopuszczony do sprzedaży.
Niezbędne informacje tj. skład czy działanie suplementu, wraz z dopiskiem “suplement diety” zamieszczone zostają na opakowaniu produktu.
Wprowadzenie leku do obrotu to znacznie bardziej skomplikowany proces, który może trwać nawet kilkanaście lat. Zanim lek zostanie dopuszczony do sprzedaży, konieczna jest jego kilkuetapowa weryfikacja oraz specjalne badania.
Organem odpowiedzialnym za dopuszczenie leków do obrotu oraz ich kontrole jest Główny Inspektor Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych.
Suplementy zakupić można w aptekach, drogeriach i innych miejscach jak np. sklepy sportowe. Ich sprzedaż odywa się bez konieczności posiadania recepty.
Produkty lecznicze można zakupić jedynie w aptekach. W przypadku leków bez recepty, dopuszcza się również sprzedaż w aptekach internetowych.
Zakupu leków należy dokonywać wyłącznie w sprawdzonych sklepach.
Ograniczenia dotyczące reklamy leków
Leki, ze względu na swoje działanie, nie mogą być reklamowane w taki sam sposób jak inne produkty. Celem zachowania bezpieczeństwa, reklama produktów leczniczych:
- nie może zawierać wizerunku znanych osób. Zabronione jest również odgrywanie ich ról przez aktorów
- nie może sugerować, że produkty lecznicze zapobiegną wizycie u lekarza
- zabronione jest obiecywanie korzyści jako rekompensaty za zakup leku
- zabronione jest kierowanie reklamy do dzieci
- reklama nie powinna gwarantować pożądanych efektów, nie informować o działaniach niepożądanych bądź porównywać jego działania do innego leku
Dodatkowo nie wolno reklamować: produktów leczniczych na receptę, środków z substancją psychotropową, leków refundowanych, medykamentów niedopuszczonych do sprzedaży w Polsce, leków importowanych.
Ryzyko stosowania
Podczas przyjmowania jakichkolwiek leków bądź suplementów diety, należy pamiętać o przestrzeganiu spożycia zalecanej dawki oraz konsultacji z lekarzem.
Informacje o działaniach niepożądanych wraz z instrukcją postępowania w razie ich wystąpienia, zawarte są w ulotce produktu.
Witamina D3 – lek czy suplement?
Witamina D3 zawarta może być zarówno w produkcie leczniczym, jak i suplemencie diety. Korzystnie wpływa ona na ogólne samopoczucie człowieka oraz wspiera utrzymanie zdrowych kości oraz zębów.
Celem doboru odpowiedniej dawki witaminy D3, najlepiej wykonać badania, które jednoznacznie wskażą jej poziom w organizmie. Na podstawie wyników badań, lekarz będzie wstanie zalecić odpowiedni medykament.
Najpopularniejsze suplementy diety w Polsce
Wśród najpopularniejszych suplementów diety w Polsce, wyróżnić można:
- Witamina C
- Witamina D3
- Kwasy omega-3
- Magnez z witaminą B6
- Olej z czarnuszki
- Miód Manuka
- CBD
Warto wybierać sprawdzone suplementy diety, które faktycznie wpłyną na dobrą kondycję organizmu.