Wybór rodzaju kapsułek to jedna z pierwszych decyzji jaką należy podjąć, na etapie wprowadzania produktu medycznego lub suplementu diety na rynek. Aby podjąć właściwą warto poznać mocne i słabe strony każdego rozwiązania.
W artykule:
- Dlaczego warto wykorzystywać kapsułki?
- Kapsułki żelatynowe
- Zalety kapsułek żelatynowych
- Kapsułki celulozowe
- Zalety kapsułek celulozowych
- Spoiwo kapsułek celulozowych
Suplementy diety w kapsułkach
Niewątpliwą zaletą suplementów oferowanych w kapsułkach jest łatwość i wygoda dawkowania.
Kapsułki pozwalają również ukryć ewentualny, nieprzyjemny smak ziół lub innych składników. Różna wielkość kapsułek, umożliwia także dokładne odmierzenie przyjmowanej ilości. Warto pamiętać, iż kapsułki świetnie sprawdzają się również w przypadku preparatów o płynnej konsystencji.
Kapsułki są łatwo rozpuszczalne, dzięki czemu świetnie nadają się do szybkiej suplementacji organizmu.
Kapsułki żelatynowe
Kapsułki żelatynowe powstają na bazie kości, tkanki łącznej i kopyt zwierząt. Kapsułki żelatynowe nie posiadają smaku, są bezwonne i bezbarwne.
Zalety kapsułek żelatynowych
- tanie w produkcji
- wzbogacają zawarte wewnątrz suplementy
- żelatyna posiada właściwości zdrowotne, zawiera witaminy, minerały i białka
Do głównych wad kapsułek żelatynowych zaliczyć należy fakt, iż są one produktem nie wegańskim i niewegetariańskim. Fakt ten, może powodować utratę części odbiorców na rynku. U niektórych osób białko zawarte w żelatynie może powodować problemy z wątrobą lub nerkami.
Jak długo kapsułki żelatynowe rozpuszczają się w organizmie?
Suche kapsułki żelatynowe zawierają około 10% wody. Oznacza to, że po wprowadzeniu do wilgotnego środowiska, gwałtownie zwiększają swoją zawartość wody. Zmiękczenie i zniekształcenie kapsułki żelatynowej w ciele następuje w ciągu około 15-20 minut.
Kapsułki celulozowe
Kapsułki celulozowe, niekiedy zwane również wegańskimi, powstają na bazie włókien roślinnych. Podobnie jak kapsułki żelatynowe są one bezsmakowe, bezwonne i bezbarwne.
Zalety kapsułek celulozowych
- sprawdzają się lepiej niż kapsułki żelatynowe w przypadku suplementów płynnych
- celuloza sama w sobie jest źródłem błonnika, bardzo dobrze wpływa na proces trawienia i blokuje wchłanianie cholesterolu
- produkt wegański
Główną wadą kapsułek żelatynowych jest wyższy koszt produkcji. Z uwagi na włóknistą strukturę, kapsułki celulozowe są trawione dłużej niż kapsułki żelatynowe. Mogą powodować problemy u osób z nadwrażliwością żołądka.
Spoiwo kapsułek celulozowych
W przypadku kapsułek celulozowych, wciąż najczęściej stosowanym spoiwem jest sacharoza, żelatyna i skrobia. Od niedawna, stosowane są rownież spoiwa na bazie polimerów, takie jak pochodne celulozy i poliwinylopirolidon, które mają ulepszone właściwości adhezyjne.
Jak szybko rozpuszczają się kapsułki celulozowe?
Najogólniej przyjąć można, iż kapsułki celulozowe rozpuszczają się szybciej niż kapsułki żelatynowe. Zazwyczaj jest to czas około 15 minut.
Warto jednak wspomnieć, iż czas potrzebny na rozpuszczenie kapsułek roślinnych może być różny. Duże znaczenie w tym przypadku odgrywa proces produkcji kapsułek.